Obietnice PO

Naczelną zasadą polityki finansowej mojego rządu będzie, w związku z tym, stopniowe obniżanie podatków i innych danin publicznych. Dotyczy to i musi to dotyczyć wszystkich: i tych mniej zamożnych, i tych bogatszych.
Expose premiera Donalda Tuska, 23 listopada 2007 r.

Od 2011 podatek VAT wzrasta do 23 procent. Przełoży się to na wzrost cen wielu produktów codziennego użytku. Najbardziej odczują to mniej zamożni obywatele. Ministerstwo Finansów zadecydowało, że od stycznia przyszłego roku wzrośnie podatek VAT na cukier z 7% na 8 %.
Sprawiedliwe państwo bierze pod opiekę zawsze najsłabszych, nigdy najsilniejszych.
Expose premiera Donalda Tuska, 23 listopada 2007 r.

Od 2010 roku zmniejszony zostanie zasiłek pogrzebowy z 6 tys. 395,7 zł do 4 tys. zł.
Państwo, które żyje na kredyt nie będzie dla obywateli godne zaufania
(…)
Dług publiczny nie może narastać w takim tempie, jak do tej pory.
Expose premiera Donalda Tuska, 23 listopada 2007 r.

Według szacunków Ministerstwa Finansów dług publiczny w 2010 roku wyniesie ok. 783 mld zł.

Według serwisu www.dlugpubliczny.org.pl co minutę dług publiczny wzrasta o 100 tys. złotych, w ciągu godziny o 6 milionów złotych, a w ciągu doby o ponad 150 milionów złotych.
Jawność, przejrzystość i uczciwość przeprowadzania prywatyzacji i zabezpieczenie interesów Skarbu Państwa, rozwoju firm prywatyzowanych, a także spraw pracowniczych (…)
Expose premiera Donalda Tuska, 23 listopada 2007 r.

Jedynym celem wyprzedaży ważnych przedsiębiorstw państwowych jest chęć uzyskania zapisanych w budżecie 25 miliardów złotych. Dla wielu Polaków prywatyzacja oznacza bezrobocie. Jak informuje prasa, do końca 2010 r. przybyć ma 80 tys. bezrobotnych, choć już teraz stopa bezrobocia wynosi prawie 12 proc. W wielu miejscowościach i regionach upadły fabryki i zakłady pracy zatrudniające tysiące ludzi. To właśnie tam sytuacja jest najbardziej dramatyczna. Ludzi, którzy z dnia nadzień znaleźli się bez środków do życia, rządowa propaganda sukcesu nie zauważa.
(...) przeznaczenie części przychodów z prywatyzacji na istotne cele dla obywateli, w szczególności na Fundusz Rezerwy Demograficznej, nazywany przez nas „Bezpieczną emeryturą”, staną się podstawą odbudowywania społecznego przyzwolenia na prywatyzację.
Exposé Donalda Tuska, 23 listopada 2007 r.

W 2010 roku rząd przekaże do ZUS 7,5 mld złotych z Rezerwy Demograficznej. Niestety pieniądze, które miały być gromadzone na bezpieczną przyszłość emerytów, tzw. „bezpieczną emeryturę”, jak mówił Donald Tusk, są wydawane już dzisiaj. Polscy emeryci już dziś ledwie wiążą koniec z końcem. To jednak nie przeszkadza minister pracy Jolancie Fedak w obniżeniu świadczeń przyszłych emerytów o 30%.
« Poprzednia    Następna »
Napisz nam o innych niespełnionych obietnicach Platformy Obywatelskiej